Akende allakäik

18.11.2011
See oli väga ammu, kui majal oli vaid pajaaken või loomapõiest pingutatud aknaruut. Aja jooksul muutusid valgusavad suuremaks ja kogemuste põhjal saadi konstruktsioonid, mis muutsid aknad ilmastiku suhtes vastupidavamaks. On ju aknad maja kõige tundlikumad osad.
     Materjaliks valiti tihe ja vaigurikas männipuit, profiilid ja ühendused tehti nii, et vesi ei jääks kuskil asjatult pidama ja raame pidi saama kerge vaevaga parandamiseks lahti võtta. Raamide tappühendustes ei kasutatud liimi ega naelu, sest puit pidi saama vabalt märgudes paisuda ja kuivades kahaneda.
Nendest liikumistest võivad tekkida pinged, mis lõhuvad klaasi või põhjustavad raami deformatsioone.
     Lisaks oma funktsioonile on aknad ka hoone olulisemad arhitektoonilised elemendid - need kaunistavad
fassaadi ja ääristavad vaadet ruumist välja ning peavad seetõttu ka ise kaunid olema. Proportsioonid on aegade jooksul varieerunud, kuid kaua oli kombeks valmistada saledate postide, raamide ja prusspulkadega aknaid, mis jätsid mulje suuremast aknast, kui klaasiruudud seda võimaldasid.
     Tänapäeval liigume ajas tagasi. Akende valmistajad ei oska või ei taha näha varasemaid konstruktsioone ja nendest õppida. Leiutatakse omad meetodid, mis vaid lihtsustavad tööd. Meistriau ei ole enam tähtis. Kvaliteet ja ilu samuti.

Aknaraamide tappühendused on kokku liimitud ja teiselt poolt peata naeltega kinni löödud. Tappühendus tuleks fikseerida vaid diagonaalil asetseva kahe kandilise puupunniga, mis on löödud (raami sisemiselt küljelt)
ümaratesse aukudesse. Aknaraamid on praktiliselt kandilisest puust välja lõigatud. Ruumi pool peaks raam olema kaldu, et aknale tekkida võiv kondensvesi saaks maha valguda.


Rõhtimpost on seestpool samuti vaid kandiline puu - ilma kaldpinna ja profiilita. Veenina polnud üldse ja selle naelutas tellija ise imposti külge. Paigaldada tuleb veel alumine karniis, mis takistaks klaasidelt tuleval veel akna all seinale valguda, Hingede seljad on ülemäära suured ja domineerivad. Lengi ja ainult välimiste raamidega akna eest küsis üks Tartumaa firma 130 €. Lisaks tellija kulu klaasi, kiti ja kittimise, veenina ja karniisi ning piirliistude paigaldamise eest. Tellija poleks pidanud niisugust tööd vastu võtma. L.S.