Ära moonuta!

26.12.2019
Vana maja hooldamist võib võrrelda ajaloolise dokumendi säilitamise ja hooldamisega. Hoone, nagu see dokumentki, jutustab ajaloost, kuidas varem ehitati ja elati. Seepärast on majaomanikul suur vastutus seda ajaloolist jutustust kultuuri jaoks võimalikult ehtsana säilitada. Teatud juhtudel tuleb isiklik huvi üldsuse huvidele allutada.
     Omanik võib küsida: mis kasu mul sellest on? Vastuseks saab ainult öelda, et oma rahva kultuuri hoidmine ja säilitamine on austav usaldus ja ülesanne.
     Arusaamine kultuuriajaloolisest väärtusest on muutuv vastavalt ühiskonna ideaalidele ja väärtushinnangutele. Kuid ilma põhjendamata peaks olema selge, et väärtuslik on ainult autentne ja moonutamata ese või kultuur.
     Seepärast on oluline ka, et hoone säilitatakse võimalikult ehtsana. Iga muudatus tähendab suuremat või vähemat moonutust ja hooldamise ning remondi puhul peab iga lisandi või moonutamise hoolega läbi mõtlema. Kui autentsus puruneb, siis jäädavalt.
     Mõnikord on siiski vaja autentne asendada, kuid tee seda siis õigesti!


Seda fassaadi ei peaks küll sedasi moonutama. Põhjuseks on lisasoojustamine, mille korrektseks tegemiseks ei viitsita vaeva näha. Originaal jääb küll alles ja fassaadi saab hiljem taastada, kuid eks ta seni üks käkerdis ole. L.S.