Kivipõranda hooldamine

06.03.2020

Kivi ei ole nii hooldusvaba, kui võiks arvata. Kivid koosnevad kõrgel temperatuuril kokku pressitud (graniit) või settinud (paekivi) mineraalidest ja nende osakeste vahel on õhupoorid.
  Kivipõranda värskendamiseks tuleb kivide poorid täita seebiga. Seebi eeliseks on, et seda saab vajadusel maha pesta. Seebitatud põrand on kaitstud ka raskesti eemaldatavate plekkide eest, sest ebasoovitavad ained ei pääse kivi pooridesse.
  Kivipõranda seebitamiseks sobib tavaline lõhna- ja värvaineteta männi- või linaõliseep. On olemas ka spetsiaalne kivipindadele mõeldud veidi rasvasem seep. Vala seep põrandale ja hõõru kaltsuga kivipinna sisse. Lase seebil mõni tund imbuda ja pühi siis ülejääk ära. Seebi täielikuks imbumiseks võib kuluda paar päeva. Väldi sellel ajal põrandal käimist. Kui tundub, et seepi on vähe, siis võib uuesti seebitada ja kui pind on liiga seebine, siis saab seda veega vähemaks pesta.
  Seebitamise tihedus ja selleks vajamineva seebi kogus sõltud töödeldavast kivist. Suurte ja rohkete pooridega kivile kulub rohkem seepi ja tihedale kivile vähem.
  Kivipõrandat peaks hooldama kuivalt – tolmuimejaga või harjaga pühkides. Pinnale kinnitatud mustuse saab maha seebiveega küürides ja vajadusel veel seebitades, nagu eespool kirjeldatud. Muid puhastusvahendeid ei peaks kasutama. Happelisi vahendeid tuleb vältida, sest need toimivad sööbivalt ja sellest tekkinud kahjustusi on väga raske parandada. Kivipinna vahatamisel pole mõtet, sest vaha kulub suhteliselt kiiresti ja on vaid üleliigne kulutus.
  Kivipõrandale sattunud plekid tuleks eemaldada võimalikult kiiresti, sest aine võib kivi poorides edasi imenduda kahjustus suureneb. Esmalt proovi vee ja seebiga. Kui see ei aita, siis kasuta pastameetodit. Selleks tuleb konkreetse aine eemaldamiseks mõeldud lahusti segada mõne absorbeeriva pulbriga pastaks. Pulbrina võiks kasutada näiteks kriiti või tärklist. Võõpa pasta plekile ja lase sellel kuivada. Seejärel pühi ära ja pese kohta veega. Vajadusel töötle uuesti. Plekkide eemaldamisel tuleb alati proovida kõigepealt väiksemal pinnal ja oodata ära tulemus, mida saab hinnata. Pastameetod toimib ka puitpõrandal.
  Rasvaplekid saab kivipõrandalt ära pastameetodil, kus lahustina kasutada õlivaba atsetooni või pliivaba bensiini. Sama meetodit ja lahusteid saab kasutada ka steariini puhul, kuid enne tuleb steariin pinda kriimustamata eemaldada. Närimiskummi eemaldamiseks jahutatakse see jääkuubikuga tahkeks ja eemaldatakse plastmassist või puidust kraabitsaga. Roosteplekkide pleegitamiseks sobib sidrunhappe nõrk lahus, mis aga tuleb pärast töötlemist hoolikalt maha pesta.
  Pärast pleki eemaldamist võib töödeldud koht erineda ja välja paista. Ühtlustamiseks võib sobida seebitamine, kuid ekstreemsel juhul võib kohta enne ettevaatlikult liivapaberiga töödelda ja seejärel seebitada. L.S.